Close

(NE)Pravdy o spotrebe klimatizácie

Vzhľadom k tomu, že po internete sa šíria bludy o spotrebe klasických kompresorových klimatizácii, vznikol tento krátky článok. Bežný ľudia si nevedia spraviť pravdivý úsudok. Čo je horšie, tieto bludy bludy roznášajú buď „odborníci“ z nevedomosti, alebo čo je horšie , schválne na zištné účely.

Dnes musia klimatizácie disponovať energetickým štítkom. Na obrázku je vysvetlenie takéhoto štítku.

Obr.1 Energetický štítok klimatizácie

Každá klimatizácia má teda na štítku hodnotu, ktorá určuje , koľko spotrebuje elektriny na rok ( kWh/rok). Treba tu však poznamenať ( a je to pozamenané aj na štítku), že skutočná spotreba zavisí od mnoho faktorov, hlavne podnebie, kde sa používa !!! Takže túto hodnotu treba brať len obrazne. Táto hodnota v skutočnosti bude len rádová z hodnotou zo štítku ( bežná spotreba klimatizácie stovky kWh/rok) ! ( viď. text nižšie).

Ako som už spomínal vyššie, bludy sa šíria aj z „odbornej“ verejnosti. Na obrázku nižšie je výsek z nemenovanej stránky ako príklad. Nebudem konkretizovať, lebo pevne verím, že dotyčná osoba urobila chybu nechtiac.

Pri výpočte bola použitá hodnota 0,0458 Eur/ kWh a boli použité informačné hodnoty zo štítka – o ich charaktere sa dozviete nižšie. Pre malú klimatizáciu výkonu chladenia 2,5 kW bolo vypočítaná sezónna spotreba elektriny 254 kWh , za 11,36 Eur ( samozrejme blud) . Je to priam rozprávková hodnota, radosť chladiť 😀 .

Obr.2 Chybné informácie na stránkach predajcov

Ako je vidieť, hodnoty sú ozaj rozprávkové, hlavne tie ceny za kWh elektriny.

Čo ma však teší, nájdu sa aj bežní ľudia so sedliackym rozumom. Na obrázku nižšie je printskrím z fóra, kde je cenník elektriny ako aj skutočne namerané hodnoty spotreby elektriny klimatizácie .

Obr.3 Ceny elektriny
Obr.4 Meranie z fóra

Z obr.3 je vidieť, že bežná cena elektriny pre domácnosť je 17 centov za kWh. Z obr.4 je vidieť reálne hodnoty klimatizácie počas teplých letných dní. Parametre tejto meranej klimatizácie sú : príkom 1 kW a chladiaci cýkon 3,2 kW ( Sinclair Rocky ASH-12AIR 3,2/3,4kW ) . Pán nameral za 6 dní spotrebu elektriny 50 kWh, čo je pri cene 0,17 centov/kWh , čo je takmer 9 Eur ( okolo 1,5 Eura na deň) . Pán píše, že teplota bola 40°C , ktorá vraj bola viac ako oficiálne meranie , čo je určite prehnaná hodnota ( ako aj píše on sám) , ale dá sa predpokladať, že teplota bola tropická, čo sa už v súčastnosti bežne stáva aj na Slovensku. Tu chcem ešte poznamenať poznámku , že teplota sa meria v tieni a také niečo, ako teplota na slnku a podobné bludy sú ako merať hmotnosť pravítkom.

Na obrázku nižšie pripájam energetický štítok meranej klimatizácie.

Obr.5 Energetický štítok meranej klimatizácie

Teoretická hodnota spotreby elektriny tejto meranej klimatizácie je 184 kWh/sezónu , čo je 31,3 Eura. Tu je ale vidieť, že táto hodnota vy bola prekročená už za niečo viac ako 22 dní tropických teplôt ( samozrejme pod 40°C), takže si teraz už každý vie urobiť svoj názor o „kráse a šetrnosti“ týchto strojov, ako „nemajú“ zlý vplyv na prírodu a financie.

Na základe bludov , ktoré som spomínal v úvode vzniká aj vážne pokrivenie verejnej mienky a klamanie, napr. ako v článku : https://www.etrend.sk/ekonomika/co-sa-stane-ked-si-vsetci-kupia-klimatizaciu.html?split=all

Spomínaný článok je v podstate pekný článok až na vyjadrenie “ našich odborníkov“ k problematike, ktorý nemajú šajnu o probléme v zaslepenosti o svoje zisky .

Kľúčové slová : spotreba elektriny na klimatizáciu, klimatizovanie, chladenie, financie, peniaze , elektrická energia , životné prostredie, príroda, znečisťovanie

Bez súhlasu autora nie je možné kopírovať materiál. Prosím , kontaktujte ho na project3e@project3e.com
LinkedIn
Share
Instagram